Špízy z kančího masa s paprikou a cibulí se připravují z mletého masa z kančího plece, špeku a vepřové krkovičky. Do těsta se přidává strouhanka, hladká mouka, česnek, pepř, sůl, pálivá paprika, cibule a pažitka. Z těsta se tvoří kuličky, které se obalí v mouce a napichují na špejle s nakrájenou cibulí a paprikami. Špízy se grilují v troubě po dobu asi 45 minut.
Žraločí maso s citronem a smetanou Na oleji osmahneme cibulku a česnek, přidáme maso a smažíme z obou stran. Přidáme smetanu a pažitku a podáváme s vařenými nebo opečenými bramborami.
Roštěnky se osolí, opepří a opečou na oleji. Na sádle se zpění cibule a přidá se mouka. Přidá se voda s bujónem, hořčicí a maso se dusí. Poté se přidají okurky, smetana a vaří se, dokud okurky nezměknou. Pokud je omáčka řídká, přidá se trochu mouky. Omáčka se může zahustit vodou, bujónem, smetanou a moukou a dochutit.
Hovězí plece se prošpikují, osolí a opepří. Maso se opeče na pánvi spolu se sádlem a cibulkou. Poté se maso dusí vývarem v troubě. Po upečení se šťáva vydusí a přidá se mouka a vývar. Omáčka se dochutí solí, pepřem a přidá se nakrájená okurka. Jako příloha se doporučuje rýže nebo houskové knedlíky.
Tvarohový koláč s kakaovým těstem je jednoduchým dezertem, který se připravuje z polohrubé mouky, moučkového cukru, prášku do pečiva, Hery, vejce a kakaa. Těsto se zpracuje rukou a vysype na máslem vymazaný a hrubou moukou vysypaný pekáček. Náplň se připravuje z měkkého tvarohu, cukru moučky, vanilkového cukru, vanilkového pudinkového prášku, mléka a vajec. Náplň se ušlehá dohladka a nalije na těsto, které se posype zbytkem těsta. Koláč se peče při teplotě 190 stupňů asi 35-40 minut a podává se po vychladnutí.
Žmolenka s polohrubou moukou, cukrem moučka, vanilkovým cukrem a Herou je výborná.
Vanilková kolečka jsou jednoduché sušenky, které se připravují z hladké mouky, Hery, moučkového cukru, rumu, žloutků a vanilkového cukru. Těsto se zpracuje a vyválí na placku, ze které se vykrájí kolečka. Kolečka se pečou ve vyhřáté troubě na 170 stupňů asi 10-12 minut, dokud nezezlátoví. Po vychladnutí se kolečka obalí v cukru a jsou měkká. Recept dává na 2 plechy sušenek.
Koláčky s ořechovou náplní se připravují z těsta z Hery, moučkového cukru a hladké mouky. Těsto se nechá odpočinout v lednici a poté se vyválí a vykrajují se z něj kolečka. Na polovinu koleček se nanesou žloutek, cukr, rum, ořechy a pečou se asi 13-15 minut. Hotové koláčky se slepí marmeládou a krémem a uchovávají se v chladu. Cukroví je měkké druhý den.
Chléb s octem, solí a kmínem se připravuje smícháním octa, soli, cukru, mouky, droždí, vody a kmínu. Těsto se hněte a nechá vykynout. Poté se vyklopí na vál, vytvaruje a vloží do formy. Nechá se ještě dokynout a potře se slanou vodou. Chléb se peče přibližně 35-38 minut na 150 st. a 5 minut na 250 st.
Chléb s kmínem a slunečnicovými semínky se připravuje z žitné a špaldové mouky, soli, droždí, cukru, kmínu, vody, slunečnicových semínek a sádla. Suroviny se zpracují v hnětači a těsto se nechá vykynout na teplém místě. Poté se peče ve vyhřáté troubě s vodou až do zlatavé barvy. Po vychladnutí se chléb nakrájí. Celková doba přípravy je 60 minut.
Loupáčky s mákem se nakrájí na plátky a namočí se do mléka. Na loupáčky se dá část nastrouhaných jablek, skořice a cukr. Poté se polije pudinkem a postup se opakuje s dalšími vrstvami. Peče se asi 45 minut a podává se teplé nebo studené.
Jablečný zákusek se rohlíky se připravuje z nakrájených rohlíků namočených v ocukrovaném mléce. Na spodní vrstvu se dá nastrouhaná jablka s cukrem a skořicí. Poté se přidá další vrstva rohlíků namočených v mléce a na vrch se dá tenké plátky másla. Zákusek se peče v troubě na 180 až 200 stupňů.
Salát se zelím, rajčaty a jablky se připravuje z 25 dkg bílého hlávkového zelí, 10 dkg rajčat a 5 dkg jablek. Na zálivku se používá 3 lžíce vody, 1 lžíce octa, 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce cukru krystal, 1/4 lžičky soli a 2 lžíce oleje. Zelí se nakrouhá nebo rozseká, jablko se nastrouhá a rajče se nakrájí na kousky. Zálivku je potřeba dochutit, protože každá zelenina má jinou šťavnatost a chuť zálivky se může trochu změnit.
Salát se zelím a mrkví se připravuje z nasekaného zelí, nastrouhané mrkve a nakrájené cibule. K těmto surovinám se přidá voda, ocet, cukr, sůl a olej. Všechny ingredience se dobře promíchají a dochutí. Salát je vhodné nechat rozležet a poté ještě dochutit. Celý proces přípravy trvá 25 minut.
Salát se zelím, mrkví, kukuřicí a jablkem se připravuje tak, že zelí nakrouháme na nudličky a osolíme. Poté přidáme nastrouhanou mrkev, nakrájené jablko, kukuřici, křen, olej a cukr a vše promícháme. Salát ochutnáme a případně dochutíme. Příprava trvá 25 minut.
Salát ze zelí a mrkve se připravuje z 60 dkg hlávkového bílého zelí, 1 malé cibulky, 10 dkg mrkve, pepře, majonézy, zakysané smetany, citrónové šťávy a soli. Zelí a mrkev se nakrájí na malinké kousky, cibule se nakrájí najemno a přidají se ostatní suroviny. Salát se zamíchá a ochutí solí a citrónovou šťávou. Podává se chlazený.
Bramborová polévka se zelím a uzeným masem je jednoduchým jídlem, které se připravuje vařením nakrájených brambor, zelí, uzeného masa, cibule a česneku ve vodě. Kastrol sádla se používá k osmažení cibulky a přidání papriky a zelí. Vaří se až do měkkosti zelí a poté se přidává voda, zakysaná smetana a zahustí se moukou. Hotová polévka se podává s vařenými bramborami.
Červená řepa se oloupe a nastrouhá. Cibuli nakrájíme a zesklovatíme na sádle. Přidáme řepu a ostatní suroviny a dusíme pod pokličkou. Řepu můžeme zahušťovat moukou a vařit alespoň půl hodiny. Celková příprava trvá 50 minut.
Zelí se dusí s cibulí, solí, octem, vodou, sádlem a cukrem. Během dušení se zelí podlévá a když měkne, vyvaří se voda. Pokud chceme zelí zahuštěné, přidáme mouku. Na závěr můžeme zelí ještě dochutit octem, cukrem nebo solí.
Salát s okurkou, paprikou, ředkvičkami a ledovým salátem se připravuje jednoduše. Nakrájíme zeleninu na plátky a kostičky a smícháme s zakysanou smetanou a worcesterem. Přidáme sůl podle chuti. Salát podáváme vychlazený.
Sýrový salát se šunkou a zeleninou je jednoduchý a rychlý recept. Tvrdý sýr a šunku nakrájíme na kousky. Rajčata, papriku a okurku také nakrájíme na kousky. Vejce uvaříme natvrdo a také je nakrájíme. Všechny suroviny smícháme spolu se smetanovým jogurtem a majonézou. Salát dochutíme solí a pepřem a podáváme s pečivem.
Salátová okurka, rajčata, červená paprika, pórek a tvrdý sýr se nakrájí na menší kousky. Rajčata mohou pustit šťávu, kterou můžeme vylít. Přidáme bílý jogurt, majonézu a dochutíme solí a pepřem. Salát podáváme z lednice.
Salát s jogurtem a zeleninou Nakrájíme salát, ředkvičky a okurku a smícháme s jogurtem, sůlí, pepřem a citronovou šťávou. Dochutíme a posypeme vajíčkem a zelenou natí z cibule. Podáváme chlazené jako přílohu. Příprava trvá 30 minut.
Placičky se zeleninou jsou připravovány z nastrouhané mrkve, celeru, brambor a cibule. Směs se dále zpracovává s vejci a moukou a dochucuje se solí a pepřem. Placičky se smaží v rozpáleném oleji dozlatova z obou stran a poté se odstraňuje přebytečný tuk na ubrouscích. Podávají se s česnekovou omáčkou a příprava trvá 45 minut.
Nudlová omeleta s zeleninou a sýrem se připravuje z instantních syrových nudlí, mléka, vajec, zeleniny bonduel mexiko, mouky, soli, pepře, balkánského sýra, sádla a sladké papriky. Nudle se rozlámou, osolí a přelijí vařící vodou, poté se scedí. Do mléka se přidají žloutky, mouka a vyšlehají se. Přidá se zelenina, sůl, pepř, hotové nudle a rozmíchá se. Nakonec se vmíchá do tuha ušlehaný sníh. Na sádlem vymazaný pečící papír se dělají omeletky, které se posypou sýrem a červenou paprikou. Pečou se v předehřáté troubě na 200 stupňů asi 15-20 minut a posledních pět minut se plech dá nahoru, aby se omeletky pěkně opekly. Jako přílohu se může podávat zeleninový salát.
Lívančky se špaldovou moukou a zeleninou jsou připraveny z vejce, podmáslí, špaldové mouky, kypřícího prášku, mrkve, hrášku a brokolice. Vejce se vyšlehají s podmáslím a přidá se sůl, pepř a špaldová mouka. Do těsta se přimíchá nastrouhaná mrkev, nahrubo nastrouhaná brokolice a hrášek. Lívančky se smaží na oleji zvolna z obou stran dozlatova. Podávají se s zeleninovým salátem nebo bramborovou kaší.
Paprikáš s klobáskou a vejci se připravuje na sádle s cibulí. Klobáska a paprika se krátce osmahnou, přidají se rajčata a dusí se pod pokličkou. Nakonec se přidají osolená vejce a dokončí se.
Bramboráčky s brokolicí, mrkví a cibulí se připravují z nasekané zeleniny, nastrouhaných brambor, soli, pepře, vajec a mouky. Směs se smaží na oleji dozlatova z obou stran a poté se odstraňuje přebytečný tuk na ubrouscích. Pokud jsou bramboráčky příliš mastné, může se přidat ještě trochu mouky. Příprava a smažení trvá 60 minut.
Polévka s jáhly a zeleninou se připravuje z mrkve, celeru, petržele a cibule, které se na másle osmahnou. Poté se přidá kuřecí vývar, sůl, pepř a jáhly. Vaří se, dokud jáhly a zelenina nezměknou. Nakonec se přidá petrželka, pažitka nebo zelená nať z cibule a polévka se dochutí. Příprava trvá 35 minut.
Omáčka s červenou paprikou a rajčaty se připravuje buď nožovým mixérem nebo mlýnkem na maso. Pokud ji rozmixujeme, je hladká, ale ztratíme šťávu a vitamíny. Pokud ji umeléme na masovém strojku, bude mít omáčka kousky a neztratíme tolik šťávy. Omáčku podáváme ke grilovanému masu a příprava trvá 15 minut.
Kuřecí špízy s paprikou a slaninou se marinují v směsi papriky, cibule, česneku, soli, sojové omáčky, chilli koření a oleje. Marináda je vhodná pro 1,20-1,30 kg masa a může se nechat působit až do druhého dne. Před grilováním se maso prokládá anglickou slaninou, čerstvou paprikou a cibulí. Příprava trvá 30 minut bez grilování špízů.
Rajčatová omáčka s paprikou a cibulí se připravuje z rozemletých surovin. Do směsi se přidá olej, ocet, kořenící přípravek a cukr. Omáčku vaříme a poté rozmixujeme na hladký krém. Pokud je omáčka příliš řídká, můžeme ji ještě chvíli vařit. Hotovou omáčku naplníme do sklenic a zavaříme.